Hamish Lovemore and Esti Van Tonder both toppled the established giants of marathon paddling by winning the men’s and women’s’ titles at the SA Marathon Championships in St. Francis on Sunday.

The anchor event of the P.W. Harvey & Carey Olsen St. Francis Paddle Fest, the singles title deciders were contested in near perfect weather conditions on the canals and beach portages at St. Francis, in sharp contrast to the storms that disrupted first day’s events.
Lovemore, still an Under 23 paddler, was prominent in a four-way duel with eleven-time world champion Hank McGregor, rising Cape star Uli Hart and the evergreen Kenny Rice going into the final sprint finish.

McGregor gambled by opting for an extreme left hand line, hoping to find favourable currents in the canal, while Lovemore stayed right and fought a ding-dong sprint battle with fellow Under 23 paddler Hart, which he won by half a boat length.
McGregor had to settle for the small step on the podium, a rare occurrence in his illustrious career but heaped praise on his MacSquad training mate and doubles partner for winning the title.

“The smile on my face at the finish was pure relief because I was cramping so badly for the last half an hour,” said Lovemore.
“It was hotter than expected and I went through a lot of juice and the pace on the water was really hot with quite a big bunch for most of the race.

While he has won major races before, he was quick to point out that this was by far the biggest achievement of his paddling career.
“It feels so satisfying to finally feel like I have made a name for myself,” he said, before heaping praise on his coach Lee McGregor for the impact that his new personalised training programme has had.

In the women’s blue ribbon K1 race defending champion Bridgitte Hartley and perennial marathon favourite Jenna Ward were made to sweat by sprinter Esti van Tonder and the much-talked-about schoolgirl sensation Saskia Hockly as the race entered its critical stage.
Hockly, who looked to threaten the loftier reaches of the senior podium, despite her 16 years of age, opted to stop early and settle for the junior title instead of staying on the water for another half an hour to challenge for senior honours, largely driven by a desire to bank energy for her K2 challenge with Ward on Monday.

With Hartley off the front bunch, that left Ward and Van Tonder to challenge for line honours, and Van Tonder showed her 200 metre sprinting prowess by powering away to deny Ward the national title, with Hartley making up the balance of the podium.
Michaelhouse stars Sam Butcher and Matt Millward swept the boards in the junior boys race in a total domination of the Under 18 category.
Durban lifesaving iron-man Connor Botha won the first ever prone class event while Cameron Tripney headed the field of Stand-Up-Paddleboarders home.

On Monday the canals of St. Francis host the K2 races at the SA Marathon Championships on the second day of the P.W. Harvey & Carey Olsen St. Francis Paddle Fest.

SUMMARY OF RESULTS – SA MARATHON CHAMPS

MEN
SENIORS AND U23
\1 Hamish Lovemore 2:12:17.62 (U23)1
2 Ulvard Hart 2:12:19.09 (U23)2
3 Hank Mcgregor 2:12:20.85 1
4 Kenneth Rice 2:12:25.85 2
5 Nicholas Notten 2:17:37.55 3
6 Brandon Van Der Walt 2:17:43.16 4
7 Wayne Jacobs 2:17:43.61 5
8 Jasper Mocke 2:17:56.47 6
9 Mark Keeling 2:18:54.44 (U23)3
10 Tyron Maher 2:18:55.56 7

U18 and U16
1 Sam Butcher 1:59:06.39 (U18)1
2 Matthew Millward 2:00:58.43 (U18)2
3 Jeremy Maher 2:02:04.32 (U18)3
6 Matthew J Privett 2:02:42.18 (U16)1
10 Joshua Simpkins 2:04:42.98 (U16)2
11 Luke Jean Le Roux 2:08:50.34 (U16)3

U14 TotalTime Age
\1 Zak Jacobs 1:22:57.59 (U14)2
2 Theo Dreyer 1:26:31.28 (U14)3
3 Jereldo Platjies 1:27:41.11 (U14)4

MASTERS
1 Lee McGregor 1:58:53.41
2 Michael Stewart 2:00:55.34
3 Pieter Engelbrecht 2:00:56.82

SUB-GRAND MASTERS
1 Robert Hart 1:38:35.11
2 Brendon Thompson 1:38:35.59
3 Eugene Van Der Westhuizen 1:38:37.69

GRAND MASTERS
1 Pierre Van Der Merwe 1:42:05.44
2 Theo Smit 1:42:06.30
3 Lloyde Hanson 1:42:25.69

SUB-GREAT GRAND MASTERS
1 Rob Maclean 1:37:15.24
2 Rob Welsh 1:42:14.52
3 Garth Watters 1:44:49.91

GREAT GRAND MASTERS
1 Mike Staphorst 1:58:27.56
2 Frank Dabrowski 1:58:31.10
3 Mike Halliday 1:58:35.23

WOMEN
SENIORS AND U23
1 Esti Van Tonder 2:04:41.07
2 Jenna Ward 2:04:41.65
3 Bridgitte Hartley 2:07:28.17

U14
1 Holly Smith 1:28:38.90
2 Abby Raymer 1:31:08.26

U18 and U16
1 Saskia Hockly 1:40:24.89
2 Christy Shrimpton 1:45:38.97
3 Jade Wilson 1:45:39.95

SV/V/SM/M
1 Angie Austin 1:47:18.93
2 Kirstin Scott 1:50:47.13
3 Iwona Gancarz 1:54:41.52

SGM/GM
1 Lis Hart 1:27:01.40
2 Hilde Lapere 1:31:06.35
SUP and Prone

JUNIORS SUPs
1 Migael Terblanche 1:16:27.15
2 Chiara Vorster 2:02:59.00

SENIORS SUP
1 Cameron Tripney 1:43:50.43
2 Kimon Dos Santos 1:44:11.35
3 Gary Van Rooyen 1:50:59.97

PRONE
1 Connor Ed Botha 1:13:31.76
2 Jonny Lucas 1:16:51.27
3 Jadon Wessels 1:19:02.24
4 Kit Beaton 1:19:29.15
5 Paige Horne 1:40:41.16 F1
6 Carmel Billson 1:40:41.53 F2

REPORT CANOEING SOUTH AFRICA

https://web.facebook.com/CanoeingSouthAfrica/

\